בית צבי

"בית צבי" הוא אחד מאבני הדרך בהיסטוריה של רמת-השרון, בהיותו מבנה שבמרוצת השנים עבר מספר "גילגולים", הן פיזיים, והן מבחינת השימוש שנעשה בו.

המבנה ההיסטורי שוכן ברחוב אוסישקין 69, בצמוד לביה"ס היסודי ע"ש אוסישקין, ביה"ס הראשון במושבה הצעירה.

כחלק מן ההתפתחות הטבעית של היישוב הצעיר של אותם ימים, נזקקו המתיישבים למוסדות שונים, בהם כמובן בנק, שבגלל המרחק הגיאוגרפי ומגבלות הקשר התחבורתי, היה חיוני לחיי היומיום, לצרכי ניהול המשקים החקלאיים של המתיישבים ולהתפתחות היישוב.

הבנק הראשון של רמת-השרון הצעירה, "עיר שלום" כפי שנקראה המושבה באותם ימים, נוסד בשנת 1929, וכיאה ליישוב חקלאי, הוא נקרא בנק "הלוואה וחיסכון חקלאי".

הבנק במתכונתו אז לא היה בנק מסחרי "רגיל" במונחים של ימינו, אלא התארגנות קהילתית: אגודה שיתופית הדדית, שכל אחד מן החברים בה רכש מניה. ההון הראשוני, שהורכב מכספי המתיישבים, היה הון-היסוד של הבנק, אשר קיבל תמיכה כספית והדרכה באשר לדרכי ניהולו, מהבנק המרכזי, ששכן בת"א.

תחילה פעל הבנק מתוך בית ועד המושבה, "בית העם", כפי שכונה בפי כל (קומת הכניסה של בניין העירייה כיום), ואחר-כך עבר לבניין קטן, במיקום הנוכחי של בית-צבי. מנהל הבנק מיום היווסדו ועד הפסקת פעילותו, במשך כ-30 שנה, היה צבי בנימיני, שבמקביל עמד בראש ועדי המושבה והמועצה המקומית.

בשנת 1959 התמזג הבנק אל תוך בנק לאומי, וכך נוצר ההון הכספי לבניית המבנה הגדול, שנקרא "בית צבי", לכבוד ולזכר צבי בנימיני, ובו שכנה גם הספרייה העירונית.

עם השנים השתנה ייעודו של המבנה (במסגרת תנופת הקמת מוסדות התרבות והציבור בשנות ה-70 ועד אמצע שנות ה-80 של המאה הקודמת), והוא הפך להיות משכנו של הקונסרבטוריון למוסיקה של רמת-השרון. בקומת הכניסה של הבניין נבנה אודיטוריום קטן בשם "אולם מירה", בכספי תרומה של משפחה רמת-שרונית, לכבוד בת-משפחה. באודיטוריום זה נערכו הופעות של הרכבי הקונסרבטוריון.

ברבות השנים גדל וצמח מספר תלמידי המוסיקה של הקונסרבטוריון, ולאחר שהגיע למאות רבות, יצא הקונסרבטוריון מכתלי "בית צבי", והוא פועל כיום מתוך כותלי תיכון "אלון". יציאת הקונסרבטוריון מ"בית צבי" השאירה את הבניין, שהיה שוקק-חיים עד אז, שקט ושומם למדי למשך מספר שנים.

בתקופה שבין 2005 לערך ועד לפני 2008, במהלכה שופצו שתי הקומות העליונות בבניין המרכזי של העירייה בשדרות ביאליק 41, שימש הבניין את העירייה כאכסניה זמנית של מחלקות שונות. עד לשנת 2011 המשיך המבנה לשמש לצרכים ארעיים של העירייה, אך החל מ-2012 עבר הבניין שיפוץ מקיף ויסודי, לרבות תוספת מעלית שלא היתה בבניין קודם לכן.

עם העברת חלק גדול ממשרדי אגף ההנדסה העירוני אל הבניין, פתח "בית צבי" פרק חדש בתולדותיו.

הסדרי נגישות:

חנייה נגישה, דרך נגישה, כניסה נגישה, מעלית.

צור קשר

הצטרפו לניוזלטר שלנו