עירייה > כללי > הגודל כן קובע

הגודל כן קובע

גוש אמרלד השוקל יותר מ- 360 ק"ג נמצא השנה בברזיל

גוש סלע עצום המכיל גבישי אמרלד התגלה השנה במכרה בברזיל ונשמר תחת מעטה סודיות בשל חשש מגניבה. הגוש העצום שגובהו כמטר ושלושים ס"מ, נמצא בעומק של 200 מטר במכרה קרנייבה, באהיה, צפון-מזרח ברזיל.

אבן האמרלד, בעברית אזמרגד או ברקת, נחשבת לאחת מאבני החן היקרות. צבעה ירוק בגוונים שונים הנוצרים משינויים קלים בהרכב הכימי ובדרך ההתגבשות, והיא מצוייה בעיקר בקולומביה, זמביה, בברזיל ובהרי אורל.

הבעלים של האמרלד שנמצא, אינו מוכן לגלות את שמו, מחשש לו ולמשפחתו, מכנה את עצמו בראשי התיבות FG. הוא מספר כי הסלע הוא נדיר ביותר בשל גודלו והאיכות של הגבישים הענקיים שבו.  יותר משחשש להזיז את הגוש העצום בתנועה, הוא פחד משוד אשר מאוד נפוץ בברזיל, ארץ בה כנופיות פושעים משתמשות בחומרי נפץ לשדוד בנקים.

הבעלים אינו מוכן לגלות היכן נמצא הסלע וכמה שילם עליו. הוא רק מגלה כי עליו לנוע ממקום למקום בתדירות גבוהה תחת אבטחה צמודה.

FG מסביר: "הוצאת הסלע הייתה קשה במיוחד. לקח לנו יותר משבוע היות והוא היה בעומק של 200 מטר באדמה. הוא הוצא מהמקום כיחידה אחת לפתח המכרה ע"י כל אנשי הקבוצה ומשם הועלה לפני השטח בעזרת מנוף". FG שילם לכל אחד מחברי הקבוצה את החלק שלהם באבן מה שהשאיר אותו כבעלים היחידי של "אמרלד קרנייבה".

עד כה נמצאו רק שני גושי ענק עם צפיפות גבישים כמו זו שלו. הגוש האחר, הנקרא "אמרלד באהיה", היה נושא למחלוקת חוקית בין ברזיל לאמריקה, אך אין בו את האיכות הטהורה שיש בגוש "אמרלד קרנייבה" החדש.

לפני 16 שנה, בשנת 2001,  כ-100 מטר מהמקום בו נמצא הגוש הנוכחי, נמצא גוש אמרלד אחר הנקרא "אמרלד באהיה". "הוא היה שטוח כמו אגן והיה צריך לחצוב בו על מנת להגיע לגבישי האמלרד, מה שגרם לירידה בערכו. זאת בשונה לגוש האמלרד שלי" , מספר FG, "שהוא מפואר בגודלו ומדהים למראה".

"אמרלד באהיה" ששקל 20 קילו יותר מ"אמרלד קרנייבה", הוצא באופן לא חוקי מברזיל לארה"ב. ברזיל פנתה לערכאות על מנת לקבל חזרה את הגוש שערכו עמד על 310 מיליון דולר, היות ומדובר לדבריהם במורשת ארצית, אבל השופטים חשבו אחרת וב- 2015 הוכרע כי האמרלד ישאר בארה"ב.

בגוש החדש, גבישי האמרלד מפוזרים על פני כל השטח וגלויים לעין. האיכות שלהם מצויינת. FG מציין כי הוא בעסק הזה כבר 30 שנה ועוד לא ראה איכות כזאת של גבישים.

מומחים מעריכים כי ניתן להוציא מהגוש הזה אבני חן בערך כולל של 180,000 קאראט ובערך של כ- 319 מיליון דולר. יש כבר מתעניינים באירופה, איחוד האמירויות הערביות, אמריקה, הודו וסין.

נשמח לציין כי יו"ר הנהלת המוזיאון שלנו, ישראל אליעזרי, גיאולוג המתמחה במכרות ובאבנ חן, היה שותף למיפויים בעומק מכרה קרנאיבה .

במוזיאון פריטי אמרלד יפים מאוד. בואו לראות.

הכתוב מתבסס על מאמר בתוך:

http://www.geologyin.com/2017/08/emerald-weighing-more-than-600-pounds.html#sjTP5xYfjqKXvXzX.99

 

התמונות לקוחות מתוך:

PIC FROM Paulo Peixinho DPJ Filmes / Caters News

 

 

 

הצטרפו לניוזלטר שלנו


אני מאשר קבלת דיוור אלקטרוני

הגודל כן קובע

ליצירת קשר