מפגשי ספרות לאוכלוסיה המבוגרת

רשת הספריות הציבוריות מקיימת מידי חודש ערבי השקה לספרים חדשים, מחווה לסופרים ומפגשים עם סופרים . הציבור מוזמן לקחת חלק בפעילות.

ענת קלו-לברון התארחה בספריה

ענת קלו-לברון התארחה בספריה וסיפרה על הדרך שעברה עד כתיבת סיפרה "אושר לא מה שחשבתי".
ענת דיברה על ההרגלים שלנו שעושים אותנו למה שאנחנו, על היכולת לבצע שינויים בחשיבה שלנו שיביאו לשינויים בחיינו, על הצורך בהקשבה, גם לאחרים וגם לעצמנו, על שינוי בגישה: להתרכז במה שאנחנו נותנים ולא במה שמקבלים כמנוף להשגת יעדים, סיפוק והגשמה, על הבחירות והפרשנויות שלנו למציאות שיוצרות אותה למעשה. בסוף ההרצאה הציגה ענת צנצנת זכוכית אותה היא ממלאה מדי יום בפתקים קטנים וצבעוניים עליהם רושמת רגעי אושר (קטנים)שהיו לה במהלך היום. פותחים את הצנצנת ברגעים קשים ונזכרים ברגעים הטובים.
מרצה מרתקת ומרגשת שלא הותירה אף אחד אדיש.
עוד אירוע ספרותי מבית היוצר של הספריה המרכזית.

ענתי קלו לברון

 

 

הרצאה: "משמעותו של קונפליקט בקשרים אנושיים בספרים ובחיים"

 

מפגש בספריה

בספריה המרכזית מפגש בנושא: "משמעותו של קונפליקט בקשרים אנושיים בספרים ובחיים".
ערב שהפקתו הוא פרי שיתוף פעולה בין רשת הספריות הציבוריות ומרכז הגישור העירוני.
את המפגש הנחתה שרה אוסטרוב- מרצה ומנחה- ספרות, קולנוע, ביבליותרפיה.
המפגש נגע בשאלות כמו: האם ניתן להימנע מקונפליקט? האם הקונפליקט רע או הכרח? מה הרווח והמחיר הנובעים מקונפליקט? ובאילו כלים אנו מנהלים קונפליקטים.
במפגש המרתק עלו נושאים רבים הקשורים לחיי היום יום, חיי משפחה, חברות ואפילו אקטואליה, המפגש הבא עם שרה אוסטרוב ידון בנושא אינטליגנציה רגשית.

אורחים בספריה: דורי בן זאב ורוביק רוזנטל במופע "אין עלייך אחותי"

דורי בן זאב

ביום הלשון העברית, יום הולדתו של אליעזר בן יהודה, התארחו בספריה דורי בן זאב ורוביק רוזנטל- עיתונאי ואיש השפה העברית ובליווי מוסיקאלי של תומר, העבירו בפני קהל גדול מופע על השפה העברית, ביטויים, שיבושי לשון, סלנג ופלפולי מילים, מקום המדינה ועד עידן המסרונים והפייסבוק. ערב נפלא שכלל שירה, קריאה, דיאלוגים שנונים ומשעשעים שבסופו ביקש רוביק מהקהל: "שימרו על השפה שלנו, היא יקרה מאד". היה ערב "סוף הדרך" ואפילו "חבל על הזמן"

קו-רמש

ג'קי לוי התארח בספריה המרכזית
צחוק עשה לי

בערב חנוכה התארח בספריה המרכזית העיתונאי ומספר הסיפורים: ג'קי לוי, במופע: "צחוק עשה לי… אלוהים"

במופע העלה ג'קי לוי מספר שאלות וסוגיות לגבי ההומור היהודי: האם ההומור היהודי קשור גם לאמונה היהודית או רק לגורל היהודי. אם הפסיכולוגים צודקים, הרי שכל ההומור הזה הוא תוצאה מצערת של רדיפות, גזירות ופוגרומים. מה זה אומר עלינו היום ? האם בשובנו לציון הגיע הזמן להשאיר את הצחוק בבוידעם ולשקוע בתוגה, או שדווקא משורר תהילים צודק כשהוא כותב "אז יימלא שחוק פינו" ?

בערב לא שגרתי הציג ג'קי הכלאה טבעית לחלוטין בין מופע סיפורים לערב לימוד, פתח עם הקהל מספר טכסטים יהודיים עתיקים, שהעזו לגעת בשאלת ההומור דרך הסיפורים שלו והטקסטים.


"כי זה כל האדם"
רשת הספריות הציבוריות ומרכז "גוונים", קיימו ערב מיוחד וחוויתי,
של קריאה ושירה על מגילת "קהלת".

מגילת קהלת
רשת הספריות הציבוריות ומרכז "גוונים" לתרבות יהודית-ישראלית, חברו יחד ובשיתוף פעולה יצרו ערב שכולו מוקדש למגילת "קהלת". הערב הייחודי התקיים ביום שני, 20.10.14, כ"ו בתשרי, החודש בו מקובל לקרוא ממגילת "קהלת".
הערב התקיים בבית יד לבנים ודרך קריאה מונחית ושירה ניסו הנוכחים להבין את מחשבתו של "קהלת" ואת הרעיונות הפילוסופיים העומדים מאחורי המגילה.
את הערב הנחה יותם זיו, דוקטורנט לפילוסופיה יהודית ופעיל התחדשות יהודית, שתיאר את הערב כמסע וכרשימת התובנות של תוצאות ניסוי שערך קהלת על עצמו. המפגש לווה גם במוסיקה מאת אילת אובלס, מוזיקאית ומפתחת שיטת "דרך הקול", המשלבת פיתוח קול ותורות מזרחיות קדומות ומקורות מהיהדות.
הערב היה מרתק, המשתתפים לקחו חלק פעיל בשירה ושיחה ערה. ובעקבות שיתוף הפעולה המוצלח בין רשת הספריות הציבוריות ומרכז "גוונים", מתוכנן כבר מפגש נוסף על המגילה הבאה- מגילת "אסתר" בפורים.

קו-רמש

השקת הספר "זאת מלחמה"

השקת ספר

בנוכחות עשרות תושבי רמת השרון נערכה השקת הספר "זאת מלחמה" ומוזמנים כמו: דוד עברי, אביהו בן נון, עמוס לפידות- מפקדי חיל האוויר לשעבר, איל אחיקר, גיורא עיני- פדויי שבי, רן פקר, עמוס ידלין ועוד.
הספר, מספר את סיפורו האישי של פאול זלפלד, במלחמת העולם הראשונה, שהחלה לפי מאה שנים ואת סיפורה של יחידת העילית בה שרת. הספר מעניק ממד היסטורי למאבק האיתנים שהתחולל אז בעולם. הספר משובץ בשרטוטים ובציורים מקוריים.
כתב בהקדמה לספר, האלוף עמוס ידלין:
"מי שחשב שהוא מבין את זוועות המלחמה, את חוסר התכלית שבה, את זעקות הפצועים, את חרחור הגוססים, את הקור, הרעב, הגז הרעיל, הבוץ והרטיבות, הצחנה, פגזי הארטילריה, הניתוק מהבית והלבן בעיניים של החיים והמתים – כשיסיים ספר זה יחוש שכנראה איננו מבין דבר ועליו לכייל מחדש ולהגדיר באופן שונה לגמרי את מושג הלם הקרב".

הסופר: יאיר דוד, תושב רמת-השרון, בוגר סיירת הצנחנים ונווט קרב בעברו, אחד מחברי משלחת חיל האוויר שהתאמנו בשנת 1969 בחיל האוויר האמריקאי בהטסת מטוסי הפנטום וממייסדי טייסת הפנטום הראשונה, בעל ניסיון מבצעי עשיר, פעמיים נטש מטוס בשטח אויב וחולץ. סיים שירותו בעשר שנות טיסה מבצעית על מטוס F-15. חתן פרס ביטחון ישראל. צייר, מחבר הספר 'נופי ישראל בצבעי מים'. בעל תואר ראשון בהנדסה אווירונאוטית, תואר שני במשפטים ודוקטורנט. איש קרטה. נשוי לאתי, הורים לשלושה בנים (כולם קצינים במילואים), שמונה נכדות ונכדים.
וכך כתב יאיר למחרת האירוע: "ללאה בן-טובים שלום,
לאחר קיום ההשקה , ניתן לסכם ולומר שהאכסניה וההירתמות של צוות הבית הביאו לאירוע שחשיבותו לחוסן של כולנו גדולה דווקא בימים אלו. "

קו-רמש

מופע מחווה לסופר והעיתונאי אמנון דנקנר ז"ל

יאיר לפיד מופע

ימיו ולילותיו של דנקנר: לרגל חודש הקריאה ושבוע הספר הועלה ביום שישי 20.6.14 ברמת-השרון, מופע מחווה לסופר והעיתונאי אמנון דנקנר ז"ל, תושב העיר. שורה ארוכה של חברים ועמיתים שליוו את אמנון ז"ל לאורך השנים הגיעו להשתתף באירוע שהתקיים במעמד אשתו מירי דנקנר ובני המשפחה, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט ושר האוצר יאיר לפיד- שכבשו את הקהל, אמנים ויוצרים.

גולת הכותרת של האירוע הייתה הזיכרונות מ"המשולש"- שלושת החברים הטובים: אמנון דנקנר ז"ל, טומי לפיד ז"ל ואהוד אולמרט, שייבדל לחיים ארוכים. ראש הממשלה לשעבר אולמרט עלה לבמה והעלה זיכרונות ענוגים מהשנים הטובות עם חברו הטוב: "אמנון היה פולמוסן מבריק- מהמבריקים שהיו פה. הוא אהב מאד את צרפת, אהב יינות טובים. אם אפליג בדברי הגעגועים שלי אל אמנון אגיע רחוק. הוא אהב מאד את ירושלים והיה נוסע כמה פעמים בשבוע לשוטט בסמטאות. אמנון גם אהב הרבה דברים טעימים והוא לא פספס אף מסעדה טובה. אמנון היה חבר אמיתי והוא חסר לי במיוחד כיום עם המונדיאל, שתמיד ידע איך יסתיים משחק כדורגל ומה תהיה התוצאה".

שר האוצר, יאיר לפיד עלה לבמה והקריא מהכתב, דברים על אמנון: "אלוקים החליט שדווקא הדברים המדהימים יקרו למי שיודע לספר. לאמנון היה כשרון כתיבה מהסוג שאין לאיש במקומותינו. הסיפור שלו היה הדבר האמיתי. אמנון היה אחד הסופרים הכי חשובים שהיו לנו. היינו מדברים אחת לכמה זמן ונוסעים יחד להתגעגע לאבא שלי. עכשיו אין לי עם מי להתגעגע".

אמנים והיוצרים ניגנו והקריאו מסיפוריו ואהבותיו של דנקנר ז"ל – בקריאה, במוזיקה ובשירה, וביניהם: אפרת בן-צור, ששון גבאי, קרן טפרברג, יגאל כרמל, מיוזיקאפל, דניאל סלומון, קרני פוסטל, דרור קרן, אסף רוט. ניהול מוזיקלי: אסף רוט.

קו-רמש

 אורחת בספריה המרכזית: הסופרת יוכי ברנדס

יוכי ברנדס ספריה
במסגרת אירועי חודש האישה הבינלאומי ברמת השרון, התארחה בספריה המרכזית בבית יד לבנים הסופרת יוכי ברנדס.
כתיבתה של ברנדס שואבת את השראתה מארון הספרים היהודי על כל רבדיו: התנ"ך, ספרות חז"ל, ההלכה, ההגות היהודית, הקבלה והחסידות. בנוסף, ספריה מתארים פרקים מרכזיים בתולדות הציונות.
יוכי ברנדס פרסמה עד כה 8 ספרים: גמר טוב, הגר, לכבות את האהבה, גרעינים לבנים, וידוי, מלכים ג', הפרדס של עקיבא והספר עליו דיברה בהרצאתה- שבע אמהות- הסיפורים הסודיים של נשות התנ"ך.
התנ"ך נכתב ונערך בעולם פטריארכאלי ורוב סיפוריו וחוקיו משקפים את השקפת העולם הגברית, שהיתה אז השלטת, אבל פה ושם, בקולות דקים וחבויים, נכנסו לספר הספרים שלנו גם סיפורים שסיפרו נשים, שמבטאים תפיסת עולם שונה ואף חתרנית.
יוכי ברנדס חשפה בהרצאתה כמה מהסיפורים הללו וגילתה מי באמת היו: תמר, בת פרעה, אסתר, רות, מרים הנביאה, בנות לוט ומיכל.