עירייה > ידיעה > מיזם פדגוגי חדשני קהילתי ביוזמת הורים בחטיבת "עלומים"

מיזם פדגוגי חדשני קהילתי ביוזמת הורים בחטיבת "עלומים"

שולחן החול משלב אלמנטים של מציאות רבודה עם שולחן חול רגיל כך שבעת שהתלמידים מעצבים את החול, מערכות המחשוב והמצלמות מוסיפות לו מימד של קווי גובה, צבעי טופוגרפיה, הורדת משקעים וזרימת מים ולבה.

הוכנו מערכי השיעורים שכוללים  נושאים כמו טופוגרפיה, קווי פרשת מים, שיטפונות בנגב ובערבה, תעלת הימים המוצעת, ועוד.
השולחן ברמת השרון אינו הראשון בארץ, אך הראשון שמתנייד בבתי הספר ככלי לימודי למערכי שיעורים שונים.

כרגע הוא בחטיבת "עלומים", בית הספר הראשון(!) אי פעם בארץ להתנסות בו. "עלומים" מהווה תחנה ראשונה וחשובה שכן צוות המורים של בית הספר ביחד עם התלמידים בעצם יוצר תוך כדי התנסות את תכנית הלימודים בעזרת הכלי הפדגוגי החדש והלא מוכר. המורים בבית הספר מיישמים מערכי שיעור מוצעים, וכן מציעים נושאים חדשים תוך כדי בדיקה והפקת לקחים משיעור לשיעור.

שולחן החול יעבור גם בבית ספר יסודי (קריית יערים) וגם בגן ילדים (גן תרזה) כדי לבדוק את השימוש בו על ידי גילאים שונים.

שולחן החול הינו פרויקט קהילתי שנועד  לכלל הציבור. בכך מוצבת קהילת רמת השרון, תושביה, מערכת החינוך בה והעירייה, כפורצת דרך, מובילה ויוזמת תוך כדי שימת דגש על טובת כלל הציבור במדינה.  הוא נבנה בהתנדבות ע"י אנשי הקהילה ללא מטרות רווח. מומן ברובו ע"י הקהילה וגורמים מחוצה למען כלל הציבור. נלמד, נבדק והותאם לחינוך ע"י קהילת התלמידים בקהילה ומוריהם לטובת כלל מוסדות החינוך בארץ, וייתרם למוזיאון הגיאולוגי ברמת השרון הפתוח לכלל הציבור.

התלמידים גילו התלהבות רבה משולחן החול. הם יצרו את מפת ישראל על פי אזורים, וכך הפנימו את הטופוגרפיה של ישראל בצורה משמעותית. למשל, יצרו  את הרי יהודה ואת ערוצי הנחלים היורדים לערבה,  כש"הורידו" גשם הבינו בצורה ויזואלית את המהירות בה נוצרים שיטפונות בערוצים ואת הסכנה למטיילים.

-מהתבוננות באינטראקציה של התלמידים  עם שולחן החול, נכרית התלהבות התלמידים, שנשארים מרותקים לשולחן  במשך כל השיעור.

השולחן הנוכחי הוא תוצאה של פרויקט התנדבותי ללא מטרות רווח בהובלת אורן שניאורסון ובתמיכת אביהו אפרת. אורן הוא תושב חוזר שחזר עם משפחתו לאחר קרוב ל20 שנה בעמק הסיליקון והתיישב ממש לאחרונה ברמת השרון. אורן עוסק כבר מספר שנים ביצירת פרויקטים טכנולוגיים קהילתיים. ב3 השנים האחרונות הוא מתמקד בטכנולוגיות מציאות משולבת.

אביהו (ביבי) אפרת, תושב הוד השרון, הוא מייקר (Maker) בנשמה וחבר ילדות של אורן שהתגייס לעזור בפרויקט מתוך עניין אישי מקצועי.

רק שולחן אחד נוצר, ואין תכניות לייצר עוד כמוהו. עלות החומרים בלבד מומנה במימון המונים במרביתה ע"י קהילת רמת השרון אך גם ע"י אנשים מחוץ לעיר ואפילו במעורבות אנשים מהקהילה בפאלו אלטו שבקליפורניה.