שאלות ותשובות הכי נפוצות בנושא קורונה בשיתוף מד"א

חשיפה, בידוד, ודגימות:

שאלה: נחשפתי לחולה קורונה מאומת ואני חושש, תוך כמה זמן יופיעו אצלי תסמינים?

תשובה: תקופת הדגירה שלה הוירוס מרגע החשיפה לנגיף נמשכת בין 2 ימים ל14- ימים. יש לזכור כי ההנחייה להיכנס לבידוד הינה למשך 14 ימים ממועד החשיפה ללא קשר להופעת התסמינים.


שאלה: אני בבידוד כבר 10 ימים, שלשום עשיתי בדיקת קורונה שיצאה שלילית, האם אני יכול להיות שקט ולצאת מבידוד?

תשובה: לא.  מכיון שתקופת הדגירה נמשכת בין יומיים ל14- יום, יתכן והתסמינים יופיעו רק בהמשך. קבלת תשובה שלילית בבדיקה אינה מקצרת את תקופת הבידוד הנדרשת.


שאלה: בהמשך לשאלה הקודמת, התסמינים לא חלפו האם עלי לבצע דגימה נוספת?

תשובה: דגימת קורונה בודקת את הימצאות הנגיף בגוף במועד ביצוע הדגימה, לכן, במקרים בהם התסמינים עדין לא חלפו יתכן ותידרש לביצוע דגימה נוספת. במקרה כאמור, יש לפנות לרופא המשפחה (באמצעים דיגטליים או טלפונית)  וככל שהוא יחליט שיש צורך בביצוע דגימה הוא יפנה אותה את הבקשה למד"א באופן ישיר.


שאלה: אני בבידוד כבר 12 ימים, לפני יומיים עשיתי בדיקת קורונה שיצאה שלילית, אבל אני עדין משתעל ועם חום. האם אני יכול לצאת מבידוד?

תשובה: לא. עליך להישאר בבית לפחות 48 שעות מרגע שחלפו התסמינים.


שאלה: כיצד מתבצעת דגימת קורונה?

תשובה: את הדגימה לוקחים באמצעות מטוש מהריריות בחלל האף והלוע של המטופל החשוד שנדבק בווירוס הקורונה. בבדיקות המעבדה מחפשים נוכחות של הנגיף.


שאלה: כיצד מקבלים תשובה על דגימה?

תשובה: התוצאות לבדיקות אינן נמצאות בידי מד"א. התשובות נמסרות טלפונית או בהודעות סמס באמצעות לשכות הבריאות של משרד הבריאות, כמו-כן התוצאות נשלחו גם לרופא המשפחה שלכם.


שאלה: מהי דגימת קורונה?

תשובה: תוצאה חיוביות מתקבלת כאשר כמות הנגיפים בריריות הינה מעל ערך מסוים. יתכן כי בעת ביצוע הדגימה כמות הנגיפים לא הגיעה עדין לכמות ולכן תתקבל תשובה שלילית. הדבר אינו אומר שהאדם לא נדבק בוירוס! המשמעות היא שבעת ביצוע הדגימה הכמות עדין לא הראתה שנדבק. לכן עליו להמשיך ולשהות בבידוד. מאידך, תשובה חיובית מלמדת בהכרח שהאדם נדבק בנגיף.


שאלה: אני עם חום ושיעול ונחשפתי לחולה קורונה, הפנו אותי למד"א לביצוע הדגימה. מה עלי לעשות?

תשובה: מד"א מבצע דגימות לבדיקת הידבקות בוירוס הקורונה בלבד, בהתאם להנחיות ולקריטריונים של משרד הבריאות. במקביל לפנייתך אלינו עליך לפנות גם לרופא המטפל שלך  (טלפונית או באמצעים דיגיטליים) על מנת לקבל הנחיות רפואיות, מרשמים וסיוע רפואי במידת הצורך. במקביל, אנו נמשיך את הטיפול בבקשתך ובמידה ויאושר נתאם איתך את אופן לקיחת הדגימה.


שאלה: נחשפתי לאדם חולה בקורונה, אני ללא תסמינים האם אפשר לבצע לי דגימה?

תשובה: תקופת הדגירה של הוירוס אורכת 2-14 יום. אם כרגע אין לך תסמינים הנחיית משרד הבריאות כין אי לבצע דגימה. גם אם נדבקת, מכיון שאין לך תסמינים, ככל נראה, כמות הנגיפים בגופך עדין לא הגיעה לרמה מספקת כדי שתוצאות המעבדה יראו שנדבקת. התסמינים מופיעים כאשר כמות הוירוס בגוף מגיעה לרמה מסוימת. לכן, בהתאם להנחיות משרד הבריאות דגימות נלקחות רק מאנשים שנחשפו לחולה ידוע ויש להם תסמינים.


שאלה: איני עומד בקריטריונים של משרד הבריאות לביצוע דגימה, איני מרגיש טוב ואני רוצה לעשות דגימה לקורונה. מה עלי לעשות ?

תשובה: עליך לפנות לרופא המשפחה שלך בטלפון או בדיגיטל  לצורך קבלת הנחיות רפואיות. עליך להפנות את הבקשה לביצוע הדגימה לרופא המטפל.


שאלה: אני ממתין לדגימת קורונה האם עלי להיות בבידוד ביתי?

תשובה: בהחלט. אם נמצאת כאדם שעומד בקריטריון לביצוע דגימה אתה חשוב שנדבקת בוירוס הקורונה ועל כן עליך לשהות בבידוד ביתי. כמו-כן, עליך למלא טופס דיגטלי "דיווח על בידוד ביתי" באתר משרד הבריאות. ונדגיש, גם אם חלפו 14 ימים וטרם התקבלה תשובה עליך להישאר בבידוד עד לקבלת הוראה אחרת ממשרד הבריאות.


שאלה: אני עם חום ושיעול, לא חזרתי מחו"ל ב- 14 ימים האחרונים ולא ידוע לי שנחשפתי לחולה קורונה מאומת, האם מד"א יכולים לבצע לי דגימה לקורונה ?

תשובה: בהתאם להנחיות משרד הבריאות, מד"א מבצע דגימה לקורונה רק למי ששב מחו"ל ב- 14 ימים האחרונים או שנחשף לחולה קורונה מאומת  ופיתח תסמינים. לכן, במקרה  כזה אין  למד"א  אפשרות  לבצע  דיגמה  לקורונה. עליך לפנות  לרופא המטפל שלך (טלפונית או באמצעים דיגיטליים) לקבלת סיוע רפואי. בכל אופן, עליך לשהות בביתך 48 שעות לאחר שהתסמינים חלפו.


שאלה: רופא המשפחה שלי אבחן שאני חולה בדלקת ריאות, האם יש אפשרות שמד"א יבצעו לי דגימה לקורונה?

תשובה: ראשית, במקרה  כזה  חשוב  להיצמד  להנחיות  הרפואיות , רופא המשפחה שלך מתבקש לפנות  למד"א  ולמסור את הפרטים הרפואיים. בקשת הרופא המטפל תועבר לאישור של הרופא המחוזי במשרד הבריאות. ככל שהבקשה תאושר על-ידי הרופא המחוזי, נציגי מד"א יתאמו עמך מועד לביצוע הדגימה.

שאלות מידע כללי על קורונה

 שאלה: שמעתי שמד"א פותח מתחם "דרייב אין" אני יכול להגיע?

תשובה: בימים אלו אנו עמלים לפתיחת מתחמי "היבדק וסע" המיועדים לביצוע  דגימות רבות. רק אנשים שקיבלו אישור ונקבע להם תור יכולים להגיע. כלומר, לא כל אחד יכול להגיע ולהיבדק. הדבר מצריך תיאום ואישורים מראש.


שאלה: איך מחלימים?

תשובה: למעשה אין טיפול ידוע כיום לקורונה והטיפול הוא בתסמיני המחלה בלבד. הרופא המטפל  יכול לספק טיפולים  תומכים המפחיתים  את סיבוכי המחלה.


שאלה: אני בבידוד כבר שבוע ומרגיש טוב. האם זה אומר שאני בריא ויכול לצאת מהבית?

תשובה: חד משמעית לא. תקופת  הדגירה  של הנגיף הינה  14 ימים  ולכן חשוב להשלים את כל תקופת הבידוד  ולמנוע סכנת חשיפה  והדבקה של  אחרים.


שאלה: לפני שנכנסתי לבידוד פגשתי המון חברים ובני משפחה. האם גם הם צריכים להיכנס לבידוד?

תשובה: לגביהם אין איסור מיוחד והם נחשבים  למעגל  שני. עם זאת, במידה ומופיעים  אצלך תסמיני המחלה שהם: חום, שיעול, כאב גרון וקוצר נשימה, עליך לדווח למוקד 101 של מד"א בהקדם ולהתרחק מאנשים במשך 48 שעות לאחר חלוף התסמינים.

צור קשר

  • moked106@ramat-hasharon.muni.il

הצטרפו לניוזלטר שלנו