דיון עם נוער להט"ב בבניין העירייה – כתגובה לדברי שר החינוך

בתאריך 12.1.20 התקיים מפגש ודיון עם נוער להט"ב בעיריית רמת השרון,  כתגובה לדברי שר החינוך אשר הוליד תוכנית אופרטיבית לחיזוק החינוך לסובלנות בעיר

 
  • הערב כלל סדנא, מטעם איגי – ארגון הנוער הגאה, שהתקיימה כחלק ממפגש תמיכה בקהילת הלהט"ב בעקבות דברי שר החינוך בגנות הקהילה. לראשונה בישראל עבר את הסדנא ראש עיר.
 
  • המפגש היה פתוח לקהל וכלל בני נוער להט"בים, מחנכים, ופעילות\ים של איגי. תיעוד האירוע זמין בוידיאו בעמוד הפייסבוק של עיריית רמת השרון

בעיריית רמת השרון החליטו לא להסתפק בשיעורים במסגרת הבית ספרית ובתגובה לדברי שר החינוך, רפי פרץ, הפוגעניים כלפי הקהילה הגאה, החליטו להזמין את כל המשפחות הגאות ואת בנות ובני הנוער הלהט"בי וכל מי שמעוניין לתמוך למפגש עם ראש העיר אבי גרובר וצוות של העירייה. מפגש התמיכה התקיים בבניין העירייה הערב, יום א', ה-12.01.20, בהשתתפות מקהילת הלהט"ב, בני משפחותיהם וחבריהם, תושבי העיר, אנשי הצוות החינוכי הבכיר בעיר וכן פעילות\ים מאיגי – ארגון הנוער הגאה.

 באירוע נפגשו המשתתפים, בין היתר, עם ראש מרכז ההדרכה של איגי, ארגון הנוער הגאה, לסדנא אותה לא עבר עדיין אף ראש עיר בישראל, שפירטה על האתגרים הייחודיים של בני נוער מקהילת הלהט"ב, וכן נתונים על הקשיים אליהם הם נחשפים – נתונים שכמעט ולא השתפרו בעשור האחרון למרות שיפור ניכר במדדים רבים אחרים כמו ייצוג לקהילה בתרבות וכו'.

לערב היו גם השלכות מעשיות: מנהלת אגף החינוך, אשר נכנסה לתפקידה לפני מספר חודשים, שלומית שפיגלבלט, הרימה את הכפפה ויחד עם סגנית ומ״מ ראש העיר ומחזיקת תיק נשים, דוברת וייזר, הכריזה על הקמת צוות היגוי עירוני לקידום וטיפול בנושא. צוות זה יורכב מגורמים מקצועיים: גורמי אגף החינוך, הפיקוח, השירות הפסיכולוגי, הרשות למניעת אלימות והתמכרויות, אגף הרווחה. זו הפעם הראשונה שנושא זה יטופל בעיר ברמה עירונית ומערכתית. לצוות זה יהיו שותפים גם בני הנוער, אנשי חינוך וקהילת הורים. מנהלת אגף החינוך, תפעל יחד עם צוות ההיגוי, לבניית תכנית הוליסטית בשיתוף ארגון איגי ועמותת ״ניר״ על מנת להעניק מענה מערכתי בשלושה מעגלים- קהילת המורים, ההורים והתלמידים.

ציטוטים:

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון, סיכם את הערב:

"תודה לכל מי שבא הערב. הנוער שבא היה מעורר השראה, אבל האחריות היא עלינו המבוגרים לייצר להם את הסביבה הבטוחה להיות מי שהם. תוצר ראשוני מהישיבה הערב היא ועדת היגוי יישובית בניהול שלומית שפיגלבלט, ראש אגף החינוך, שתכלול את אנשי המקצוע בעירייה, הורים ובני נוער לחשיבה הוליסטית כיצד פועלים מכאן ביחד".

עופר יהודה מנהל מרכז ההדרכה של איגי:

"אני מאמין שאנו צריכים לעבור מגישה של טיפול ומענה לנער או לנערה במצוקה לגישה של מניעה, של יצירת אווירה חברתית שמראש לא מביאה נערות ונערים להרגיש רע עם זהותם".

מנהלת אגף החינוך, שלומית שפיגלבלט:

 "לאור דבריו הקשים שנאמרו על ידי שר החינוך, כמנהלת אגף החינוך אני חשה חובה לגנות ולהוקיע אמירות אלו. אנו במערכת החינוך מעודדים את נושא השוויון המגדרי, זהות ונטיה מינית, תוך הכלה וקבלה של כולם".

לקראת האירוע יזם ראש העיר, אבי גרובר, הזמנה בעלת נופך אישי: 

"כבר כמה שבועות, מאז לידת ביתי אלה, שאני בסוג של ריחוף. מין אושר מתפרץ שכזה בכל פעם שאני מחזיק אותה בידיים; אושר שפורץ בכל חצי חיוך שלה, שאין לי בכלל מושג אם הוא רצוני או לא, אבל מבחינתי הוא לגמרי הדרך שלה לגמול לי על האהבה שלי אליה. 

כשאני קורא את דברי רפי פרץ ואז מסתכל על אלה הקטנה שלי אני לא יכול שלא לחשוב האם יש לי או לכל אחד אחר את הזכות למנוע מרועי, אבא של נטע ואביב, בן הזוג של שמוליק, או משרה אמא של עומר, מלהרגיש ולחוות את התחושה המדהימה הזו של הורות. אין לי ספק שהתשובה היא: לא".

"אני מזמין את כל תושבי רמת השרון (וגם את מי שאינם תושבי העיר) למפגש הורים וילדים בו נחבק את הקהילה הגאה ואת זכותם להורות", הוסיף ראש העיר גרובר.

קרדיט צילום: עיריית רמת השרון

צור קשר

הצטרפו לניוזלטר שלנו