קולנוע

פסטיבל אפוס 8 ביד לבנים

דוקו קיץ – סדרת הקרנות של סרטי דוקו חדשים

ימי שני בשעה 19.30
מחיר הכרטיס: 30 שקלים. 
כרטיסים בקופת יד לבנים 03-5483851 ובאתר


2.8.2017 יום רביעי

דון ז'ואן
בימוי: קספר הולטן | דנמרק, 2010 | 98   דקות | אנגלית, תרגום לעברית

קספר הולטן, במאי הבית הדני, הצעיר והמבריק, של האופרה המלכותית הבריטית, מביא גרסה קולנועית, עכשווית ופרועה של "דון ג'ובאני", שיש האומרים שמוצרט עצמו היה נותן לה את ברכתו, דווקא בגלל שאין בה קדושה למקור. הולטן, כפי שהוא עצמו מעיד, החליט לעשות מ"ג'ובאני" סרט של ממש, כולל מרדפי מכוניות בסמטאות חשוכות לעת לילה. האסתטיקה מרכזית כאן, ואין זה פלא שדון ג'ובאני הפך לחואן, אמן עכשווי שחי בבית חרושת לשעבר שהומר לסטודיו ענק ועסוק בכיבוש נשים והשלכתן לכל הרוחות. אחרי שהוא מפתה את אנה האריסטוקרטית אך בטעות הורג את אביה, הוא בורח עם חברו לפורלו, אך היצר יגבר עליו בדרך ויקרב את סופו. האופרה קוצצה כאן היטב כדי שגם מבחינת אורכה תהיה תואמת את ציפיות צופה הקולנוע העכשווי, והתוצאה מקסימה, סוחפת, פרובוקטיבית ומוסיקלית מאוד. בכיכובו של הבריטון הבריטי המשובח, כריסטופר מלטמן, שמופיע כאן בכל הדרו.


14.8.2017

הקסם והמיתוס של קאראיאן
בימוי: ג'ון ברידקט | בריטניה, 2014 | 90 דקות | גרמנית ואנגלית, תרגום לעברית

הרברט פון קאראיאן נולד ב-1908 באוסטריה, ובמהלך חייו ועד פטירתו ב-1989 בנה לעצמו שם של אחד המנצחים החשובים ביותר של המאה העשרים. את הג'וב הראשון המשמעותי שלו קיבל כעוזרו של אוטו וולמן בתיאטרון של אולם (Ulm)  וכשוולמן נאלץ לעזוב את גרמניה ב-33', קיבל קאראיאן הצעיר את הניהול המוסיקלי של המקום. קאראיאן גם הצטרף רשמית למפלגה הנאצית, עניין שניסה להקטין מאוד בשנים שאחרי, לא תמיד בהצלחה. הוא האמין מאוד בכוחה של המוסיקה המוקלטת, והשאיר אחריו עשרות רבות מאוד של תקליטים עם הקלטות שעשה, ויש האומרים שחלק ניכר מהשפעתו בא בזכות הקלטות אלה. 35 שנים היה מנצחה של הפילהרמונית של ברלין, ובהקלטות הרבות שנשארו אפשר לשמוע את הצלילות המדהימה והפרשנות המרתקת שהביא לעבודותיו. וחוץ מזה, הוא היה חתיך גדול, פלייבוי, גולש סקי, הטיס את מטוסו פרטי וגם נהג מרוצי מכוניות. בקיצור, האיש ידע לחיות, ולא רק בתוך המוסיקה.


 

28.8.2017

 סיפור הפרברים – שקט, מקליטים!
בימוי: כריסטופר סוואן | בריטניה, גרמניה, 1985 | 89 דקות | אנגלית, תרגום לעברית

"הספרדי היחיד בקאסט הוא זה שאמור להיות אמריקאי מלידה," אומר חוזה קרראס, בחזרות לקראת גרסת האופרה של "סיפור הפרברים" שליאונרד ברנשטיין הקליט לבקשת דויטשה גראמופון ב-1985. הסרט, המתעד את כל תהליך ההקלטה, אכן מגלה שלא קל להיות הספרדי היחיד, ואולי לא קל להיות כוכב אופרה שמקליט מיוזיקל. קרראס מתקשה, וגורם לצופה לזוז מדי פעם באי נחת בכסאו, אבל זה מרתק: הכוכב הספרדי המתקשה, המאסטרו המתעצבן, דיים קירי טקנאווה המושלמת, התזמורת המקצוענית לעילא, ותהליך היצירה, שכולו דם יזע ודמעות. זו הפעם הראשונה שברנשטיין עצמו מנצח על "סיפור הפרברים" ותוך כדי ניצוח הוא מגלה דברים על היצירה שכתב ומשתף את נגניו ואת קהל הצופים, בדרכו האינטנסיבית ומלאת רגש והבעה. זו הזדמנות חד פעמית לראות את ברנשטיין המקצוען, העצבני, הפרפקציוניסט והיוצר הגדול.


מחיר כרטיס 30 שקלים

כרטיסים בטלפון: 03-5483851  ובאתר www.trh.co.il

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חזרה לעמוד תרבות >>